Zachęcanie do alternatywnego transportu

Zachęcanie do alternatywnego transportu

Jazda na rowerze stała się w ostatnich latach wyjątkowo popularna, wręcz modna. O ile jeszcze ponad dekadę temu ani infrastruktura, ani trendy społeczne nie zachęcały do jazdy na rowerze, o tyle dzisiaj przeciętny mieszkaniec miasta ma wiele możliwości korzystania z takiego ekologicznego, taniego i zdrowego środka transportu. Na zachodzie już od dekad inwestuje się w zachęcanie ludzi do zmiany samochodów na rowery. Do tego celu nie tylko buduje się i planuje odpowiednie szlaki komunikacyjne, ścieżki rowerowe, daje się rowerzystom przywileje na drodze – jak chociażby prawo do jazdy pod prąd drogami jednokierunkowymi. Do tego miasta zaczynają inwestować coraz odważniejsze w projekty rowerów miejskich, a więc punktów z rowerami publicznymi, które można wypożyczać za symboliczne kwoty pod warunkiem ich zwrócenia na inny punkt w mieście. Niekiedy nawet operatorzy systemu zwalniają z opłat użytkownika, który pożyczył rower na mniej niż pół godziny – co w przeciętnym mieście pozwala na dotarcie w wiele miejsc.

Tagi wpisu: , .

Przygotowanie do rejsu

Przygotowanie do rejsu

W naszym kraju jest naprawdę wielu amatorów żeglarstwa. Niektórzy tylko w ten sposób spędzają swój długo wyczekiwany urlop. Oczywiście przygotowanie do dłuższego rejsu nie jest wcale takie proste. Przede wszystkim trzeba sprawdzić dokładnie stan techniczny jachtu. Jeśli nie będzie sprawny to nie ma co się nawet nim ruszać. Może to okazać się nie tylko niebezpieczne, ale także z pewnością zepsuje nam całą radość, jaką daje żeglowanie. Trzeba sprawdzić również czy nie ma żadnego uszkodzenia na kadłubie oraz czy do wewnątrz nie dostaje się woda. Oczywiście wyruszając w rejs nie można zapomnieć o prowiancie. Trzeba wziąć ze sobą zapas jedzenia. Bierzemy pod uwagę to, że rejs może się przedłużyć. Lepiej zawsze wziąć więcej jedzenia niż później na przykład głodować. W rejs zabieramy także ze sobą całą apteczkę. O lekach, opatrunkach nie można zapomnieć. Jest to obowiązkowy element, który powinien koniecznie znaleźć się na każdym jachcie. Mogą przecież nam się przydać jakieś leki przeciwbólowe lub też na przykład jakieś maści na stłuczenia.

Tagi wpisu: , .

Wielkie polskie sukcesy

Wielkie polskie sukcesy

W ostatnich latach polskie kolarstwo odnosi wielkie sukcesy w najbardziej prestiżowych wyścigach świata. Oczywiście w przeszłości Polscy kolarze odgrywali na drogach całego świata kolosalne role, ale od kiedy kolarstwo ma nowe, bardziej zawodowe oblicze, z podziałem na międzynarodowe kluby z wpływowymi sponsorami – dopiero niedawno Polska znalazła się w czołówce. Stało się to za sprawą młodych i bardzo utalentowanych polskich kolarzy jak Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka. Pierwszemu udało się m.in. wygrać mistrzostwo świata oraz prestiżowy klasyk Amstel Gold, drugi natomiast ku zaskoczeniu wszystkich wygrywając dwa górskie etapy Tour de France zwyciężył również całą górską klasyfikację tego wyścigu. Doliczyć do nich trzeba śmiało Przemysława Niemca, Macieja Paterskiego czy Macieja Bodnara, z których każdy stanowi w swojej zawodowej grupie bardzo ważną postać. Na swoich kontach także mają liczne etapowe i końcowe zwycięstwa, a ze względu na ich młody wiek można założyć, że jeszcze karierę rozwiną.

Tagi wpisu: , .

Trudna nauka pływania

Trudna nauka pływania

Wiele osób zadziwia fakt, jak niewielu z nas potrafi dobrze pływać. Większość osób, które posiadają nawet tę umiejętność, nie jest w stanie przepłynąć więcej niż dystans wynoszący sto metrów. Nauka pływania nie jest przecież niczym trudnym i z łatwością przychodzi nawet dzieciom. To właśnie w wieku dziecięcym najlepiej jest nauczyć się pływać. Bardzo popularnym trendem jest obecnie nauka pływania noworodków. Takie maluchy nie odczuwają żadnego strachu przed wodą i ewentualnym utonięciem. Dodatkowo doskonale pamiętają one warunki, jakie panowały w brzuchu i mamy i dzięki temu nabywają tych umiejętności niezwykle szybko. Najgorzej nauczyć się pływać będąc osobą dorosłą. Warto jest wysyłać swoje dzieci do szkółek pływackich, jak najwcześniej się da. Bardzo często w przedszkolach i szkołach organizowane są takie grupy dodatkowe, które razem, we wspólnym gronie uczą się pływać na basenie. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dziecko znakomicie czuje się wśród swoich kolegów i za pomocą zabawy bardzo szybko uczy się pływać.

Tagi wpisu: , .

Nieodzowny towarzysz diety

Nieodzowny towarzysz diety

Bardzo modne staje się obecnie bycie fit. Na całym świecie wszystkie gwiazdy i celebryci propagują trendy związane ze zdrowym żywieniem i dbaniem o zgrabną i szczupłą sylwetkę. Jest to bardzo pozytywna moda, ponieważ niestety nasze społeczeństwo ma coraz większe problemy z otyłością i nadwagą. Wiele osób boryka się w związku z tym z problemami zdrowotnymi i osobistymi. W Polsce wszystkie gwiazdy i znani politycy promują przede wszystkim bieganie. Stało się ono bardzo popularnym sportem na całym świecie w ciągu kilku ostatnich lat. Na ulicach miast w całej polsce widać setki biegaczy, niezależnie od pory dnia, czy też pory roku. Biegać można bowiem zawsze i w każdych warunkach. Celebryci chętnie uczestniczą we wszelakich maratonach i innych biegach. Często towarzyszy temu jakiś szczytny cel, w postaci zbiórki środków na chore dziecko, czy na zwierzęta. Polacy powoli zarażają się tą niezwykle pozytywną i pożyteczną modą. Biegają nie tylko młodzi, ale również wiele osób starszych, w szczególności mężczyzn.

Tagi wpisu: , .

Piłka nożna najpopularniejsza dyscyplina sportowa

Piłka nożna najpopularniejsza dyscyplina sportowa

Ponoć w piłkę nożną grali już Aztekowie i Majowie, a także Rzymianie. Wykopaliska archeologiczne potwierdzają tą teorię. Pierwsze piłki nożne były wykonane ze świńskich pęcherzy odpowiednio wypchanych. Podczas rozgrywek chodziło o to, by piłkę wypchnąć poza granicę wioski. Najczęściej mecze rozgrywano między dwoma wioskami i czasami były one niezwykle „krwawe”. W pełnym momencie królowie angielscy zabronili gry w piłkę nożną, gdyż obawiali się, że zabraknie im rekrutów do wojska. Profesjonalne zasady gry zostały opracowane przez Anglików i to Wielką Brytanię uważa się za miejsce, gdzie fudbol się narodził. Proste i klarowne zasady gry spowodowały, że ten sport stał się niezwykle popularny na całym świecie. Dzisiaj praktycznie nie ma zakątka, gdzie nie byłby uprawiany. Największym świętem tego sportu jest Mundial. Wzorem igrzysk olimpijskich jest organizowany co cztery lata i generuje niezwykłe emocje wśród kibiców. Jeśli chodzi o rozgrywki krajowe, to są one przeprowadzane systemem ligowym.

Tagi wpisu: , .